Türklere Kulaklar Tıkalı! Bulgar ve Yunan Turistler Fiyatlardan Şikayetçi Olunca Esnafa Jet Hızıyla Uyarı Geldi: “Küstürmeyin”

Edirne’ye son günlerde artan sayıda Bulgar ve Yunan turist geliyor. Bu durum kent ekonomisine can katıyor olsa da, gelen turistlerin en sık yaşadığı sorunlardan biri de pahalılık. Cuma günleri kurulan Ulus Pazarı’nda ise artan turist yoğunluğu esnafın yüzünü güldürürken, komşu ülke vatandaşları fiyatları yüksek buldu.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Sezai Irmak, turistlerin pahalı ürünlerle karşılaştığına dair duyumlar aldıklarını ve bu durumun Edirne ekonomisini olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

PİYASAYI AYAKTA TUTUYORLAR

Irmak, “Gerek Balkan ülkelerinden, özellikle de sınır komşumuz Bulgaristan ve Yunanistan’dan ilimize yoğun olarak günü birlikçi akını olmakta, bunlar da Edirne ekonomisinin canlı kalması için lokomotif görevi görüyorlar. Pandemide, bütün illerdeki ekonomilerin yatay seyrettiği, durgunlaştığı dönemde bile Edirne ekonomisi canlı kaldı Balkanlar’dan gelen komşularımız sayesinde. Piyasayı ayakta tuttuklarını söyleyebiliriz” dedi.

“KOMŞUYU KÜSTÜRMEYELİM”

Gelen turistlerin en sık yaşadığı sorunların başında pahalılık ve tuvalet geldiğini belirten Irmak, gelen turistlerin esnafın ürünü pahalıya sattığına yönelik şikayetleri olduğunu belirtti.

Irmak şunları söyledi:

“Bunlar geldiklerinde bir takım sorunlar da yaşayabiliyorlar ki bu sorunların en başında en önemlisi tuvalet sorunu. Kent merkezinde yeteri kadar tuvalet yok. Yeni belediye başkanımız yer tespiti yapmış ve en kısa zamanda tuvalet ihtiyacının çözüleceğini söyledi. Bunun dışında esnafın ürününü pahalıya sattığını söylüyorlar gelen ziyaretçiler. Bu konuda şunu söyleyebilirim; her esnafın başına bir nöbetçi dikemeyiz ama esnaf makul karlarla malını satarsa müşteri sürekli olur. Bir kere kazıklarsan arkası gelmez, bu insanları köreltmeyelim, küstürmeyelim ki alternatif yerler aramasınlar.”

BULGAR TURİST: ‘FİYATLAR UÇMUŞ’

Edirne’ye Bulgaristan’ın Filibe’ kentinden alışveriş için gelen Bektaş Nikolov, fiyatların çok pahalı olduğunu söyledi. Nikolov, “Edirne’de fiyatlar artık çok yüksek, Bulgaristan’da daha uygun fiyata buluyoruz. Eskiden daha uygun geliyordu, bu kadar artmamıştı, şu anda her şey uçmuş. Çok fazla eşya da alamıyoruz çünkü Bulgar gümrüğü sorun çıkartabiliyor bazen. Bizim buraya asıl geliş amacımız gelip bir şeyler yiyip para harcamak. Türk ekonomisine yardımcı oluyoruz” ifadelerini kullandı.

‘GELDİKLERİ ZAMAN TOPLU ALIYORLAR’

Bulgar müşterilerin toplu şekilde alışveriş yaptığını söyleyen Ulus Pazarı esnafı Tufan Özçelik, “Bulgarlar olmasa İstanbul’dan buraya gelip tezgah açmayız. Açıkçası Bulgarlar sayesinde ayakta duruyoruz. Geldikleri zaman toplu olarak alıyorlar. Aldığı bir ayakkabı burada onlara göre çok ucuz. İşler son dönemde işler oldukça düştü diyebiliriz yerli müşteri açısından. Pazar kalabalık görünüyor ama boş kalabalık diyebilirim. Bulgarlar öğlene kadar geliyor, öğlene kadar ne verdiysek akşama kadar kâr diye sayıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir