Erkenci incir tezgahta yerini aldı: Kilosu 250 lira

Aşırı sıcaklar birçok meyve ve sebzede olduğu gibi incirde de erken olgunlaşmaya neden oldu. Temmuz sonu ağustos başında toplanmaya başlanan incir, bu yıl temmuz başında erdi, pazarda yerini aldı. Erkenci incir, Aydın’ın Buharkent ilçesinde toplanmaya başlandı. Kilosu 80 liradan alıcı buluyor.

DÜNYANIN EN İYİSİ

Aydın’da 370 bin dekar alanda 6,5 milyon incir ağacı bulunuyor. Yılda 65 bin ton kuru incir elde ediliyor. Bunun yaklaşık 40 bin tonu kuru, 160 tonu da taze olarak ihraç ediliyor. Aydın’ın sarı lop inciri dünyanın en iyisi olarak kabul ediliyor. Türkiye, dünya yaş incir üretiminin yüzde 24,5’ini, dünya kuru incir üretiminin ise yüzde 54,3’ünü gerçekleştiriyor. Aydın’da Türkiye incir üretiminin yüzde 57,3’ü, kuru incir üretiminin ise yüzde 85-90’ı gerçekleşiyor.

Aydın’ın önemli incir merkezi Buharkent’te de 25 bin ton taze incir hasadı yapılıyor. İhracattan ise 100 milyon dolar gelir elde edilmesi bekleniyor.

ERKENCİ İNCİR SEVİNDİRDİ

Aydınlık’ta yer alan habere göre, erkenci inciriyle tanınan Buharkent’te incirin 20 gün erken ermesi üreticiyi sevindirdi. Yeni ürünün iyi fiyattan pazarda yerini bulması üretici için iyi kazanç demek… Şu anda incir toptancıda 75 liraya kadar alıcı buluyor. Pazarda ve yol kenarlarındaki sergilerde ise 80-100 lira arasında satılıyor. Fiyatların üretimin artmasıyla düşeceği bildiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir