400 milyon dolarlık zararın hesabı sorulmayacak!

Elazığ’ın Baskil ilçesinde, bir bölümü mera, bir bölümü de Hazine arazisi olan alana SYSC A.Ş’nin kuracağı çimento fabrikası, kamu yatırımı gibi gösterildi. Ancak kamu yatırımı olması için en az yüzde 50 ortaklık gerekirken sadece yüzde 1 İl Özel İdaresi’ne ‘pay’ bırakıldı. Sözleşmeye göre Özel İdare, arazi tahsis işlemini yaptıracak ve kamudan tüm izinleri alacaktı. Yatırım için Ziraat Bankası’ndan 250 milyon lira kredi çekildi. Özel İdare, yüzde 1 ortaklığı karşısında yılda 3 bin ton (fabrikanın günlük üretimi 7 bin 200 ton) çimento alacaktı. 30 yıl sonra devlete kalması gereken firma, sadece 5 yıl sonra 7.5 milyon lira karşılığında SYCS’ye devredildi. Bu yolla devlet tam 400 milyon dolar zarara uğratıldı. SÖZCÜ, 4 Haziran 2024’te haberi “400 milyon dolarlık suç duyurusu” başlığıyla kamuoyuna duyurdu.

SÖZCÜ’nün duyurduğu haberle ilgili İYİ Partili Turhan Çömez, Meclis’e 4 ayrı soru önergesi verdi.

JET HIZIYLA KARAR ÇIKTI

Haberin yayınlanmasından 3 gün sonra devletin aleyhine sözleşmeye imza atan Elazığ İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu hakkında, ‘soruşturmaya gerek yoktur’ kararı verildiği ortaya çıktı.

Nazif Bilginoğlu

Elazığ Valisi Ömer Toraman, 7 Haziran’da savcılık ve Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi’ne gönderdiği yazıda, “Çimento fabrikasının kurulmasına ilişkin süreçlerin tamamında Başbakanlık, Çevre ve Şehircilik, Gıda Tarım ve Hayvancılık, Maliye bakanlıkları ile bu bakanlıkların taşra teşkilatlarının yer aldığı anlaşılmıştır. Bu nedenle Nazif Bilginoğlu hakkında soruşturma izni verilmemesine karar verdim” dedi. Hakkında soruşturma izni verilmeyen Bilginoğlu, halen Elazığ Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulunuyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir